Aktualny Ranking VPN 2024 – nie daj się nabrać

Do znalezienia dobrego VPN trzeba się przyłożyć. Jest to w końcu narzędzie, z którego po jednorazowym zakupie będziesz korzystać nawet przez trzy lata. Zniżki, które oferują różne firmy sprawiają że długi abonament to najlepszy wybór. Co jednak wybrać? Jaki VPN jest najlepszy?

Dobranie dla siebie odpowiedniej usługi VPN nie powinno być pochopna decyzją. Przed jej podjęciem każdy powinien dokładnie się zastanowić do czego będzie chciał używać VPN, jak często i na jakich urządzeniach. Każda firma oferuje nieco inną usługę, która pomimo tego że jest kierowana do każdego, to idealnie sprawdzi się w niektórych zastosowaniach, a w innych mniej.

Czym jest VPN i do czego go potrzebujesz?

VPN to już nie tylko narzędzie, z którego korzystają firmy do ochrony swoich danych. Teraz każda osoba korzystająca z Internetu ma możliwość używania VPN do ochrony prywatności w sieci i zaszyfrowania swojej komunikacji. To specjalna sieć, która pośredniczy w Twojej komunikacji z internetem.

Przy pomocy VPN możesz oglądać telewizję internetową z każdego miejsca na ziemi, odblokować dostęp do wszystkich stron internetowych, będziesz anonimowo przeglądać sieć i swobodnie korzystać z publicznych sieci bezprzewodowych. Szyfrowanie danych na poziomie wojskowym zabezpieczy Cię przed wszelką próbą ingerencji w to co robisz w sieci.

Jak działa VPN?

VPN działa na zasadzie szyfrowanego tunelu, który transmituje dane między komputerem użytkownika, specjalnym serwerem, a Internetem. Wyobraź sobie, że pomiędzy Tobą, a siecią znajduje się ktoś jeszcze, kto pośredniczy w przesyłaniu danych.

Pomiędzy Tobą a serwerem VPN dane są zaszyfrowane przez specjalny algorytm. W pewnym sensie działa to tak jak komunikacja ze stroną internetową banku, gdzie przy adresie widzisz zieloną kłódkę (HTTPS). Tylko, że w przypadku VPN całe Twoje połączenie z Internetem zostaje w ten sposób zabezpieczone.

Korzyścią z VPN jest również to, że pozwala na dość skuteczną ochronę prywatności w sieci. Dzieje się tak za sprawą tego, że każdorazowo po podłączeniu się do serwera VPN, Twój prawdziwy adres IP zostaje ukryty. Otrzymujesz nowy, zmieniony adres IP za pomocą którego przedstawiasz się w sieci. W ten sposób, nikt nie wie kim tak naprawdę jesteś tak długi, jak nie podajesz nigdzie identyfikujących się danych.

Te sieci VPN, które chronią prywatność w sieci nie gromadzą żadnych logów, czyli nie zapisują informacji o tym co i jak ich użytkownik robi w sieci. Jeżeli VPN jest bez logów, to nie zostają na nim ślady na temat odwiedzanych przez Ciebie stron, serwerów i ogółem rzeczy – całej aktywności. Nie każdy VPN jest bez logów, tylko te najlepsze.

Ranking najlepszych sieci VPN maj 2024

Przygotowując ten ranking VPN przyjrzeliśmy się najlepszym firmom jakie można znaleźć w sieci i wybraliśmy te, które z punktu widzenia użytkownika z Polski będą najlepsze. Kluczowe dla nas było, że wszystkie prezentowane tutaj usługi udostępniały polskie IP, a jednocześnie chroniły prywatność i pozwalały na obchodzenie różnych blokad w sieci.

9.1
NordVPN

NordVPN

NordVPN to świetny VPN w bardzo niskiej cenie, już od 2,99$ miesięcznie. Z ponad 5000 serwerami na całym świecie czyni ...
8.8
Surfshark

Surfshark

Surfshark to bardzo tani VPN, który bez problemu może konkurować z droższymi usługami. Posiada ogromne możliwości przy ...
9.3
ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN to w naszej ocenie najlepszy VPN, jaki obecnie można kupić. Szybkie serwery, ogromne możliwości i banalnie ...
8.6
CyberGhost

CyberGhost

CyberGhost to popularny VPN z racji dobrej ceny i ciekawej oferty, którą firma przygotowała dla użytkowników. Oferuje ...

1. NordVPN

W NordVPN wraz ze wspaniałymi możliwościami ochrony prywatności i wysokim bezpieczeństwem w sieci idzie również niska cena. Przy oferowanych możliwościach jest to naprawdę tani VPN, który stosunkiem cena/funkcje bije na głowę konkurencyjne usługi.

NordVPN ma siedzibę w Panamie czyli kraju, który dobrze znany jest z tego, że działające tam firmy są w stanie zachować prywatność swoich klientów. Dla osób, którym zależy na bardzo silnej ochronie prywatności NordVPN udostępnia specjalne serwery z dodatkowym szyfrowaniem i maskowaniem oraz możliwość skorzystania z tzw. podwójnego VPN, czyli połączenia się z siecią przez dwa serwery VPN jednocześnie.

Również streaming nie jest problemem dla tej usługi. Przy pomocy NordVPN spokojnie obejrzymy Netflixa, polskie serwisy z telewizją online oraz zagraniczne. Prędkości są dobre i nie spowalniają oglądania uciążliwym buforowaniem treści.

2. ExpressVPN

Z ExpressVPN korzystamy od lat i w naszej opinii pozostaje to wciąż najlepszy VPN jaki można wybrać. Jest naprawdę uniwersalny i najlepszy praktycznie we wszystkich dziedzinach. Prywatność, bezpieczeństwo, streaming czy omijanie blokad internetowych.

Ogromną zaletą ExpressVPN jest to, że jest on bardzo szybki. W tej kwestii mało który z konkurencyjnych VPNów jest w stanie zagrozić tej usłudze. Firma, która zarządza tą siecią VPN ma siedzibę w Brytyjskich Wyspach Dziewiczych, więc nie podlega pod żadne prawo, które ograniczało by prywatność użytkowników lub zmuszało ją do przechowywania logów.

Jeżeli szukasz VPN do streamingu to ExpressVPN będzie bardzo dobrym wyborem. Wspomniana wcześniej wysoka szybkość sprawi, że transmisja HD i 4k nie będzie problemem. Ponadto duża skuteczność w odblokowywaniu różnych bibliotek serwisów VOD sprawia, że obejrzysz ulubione firmy, seriale i mecze bez problemu.

3. CyberGhost

CyberGhost VPN to firma, która przez ostatnie lata bardzo poprawiła swoją usługę, stawiając ją niemal na równi z ExpressVPN i NordVPN. Wprowadzili wszystkie najlepsze wzorce z zakresu świadczenia profesjonalnej usługi VPN na najwyższym poziomie.

Z CyberGhost zadowoleni będą bardzo miłośnicy streamingu, zwłaszcza jeśli chodzi o polskie serwisy takie jak Player. Na liście serwerów w aplikacji CyberGhost można bowiem znaleźć specjalne serwery, które są zoptymalizowane do streamingu tego serwisu. Sama aplikacja jest bardzo prosta i wygodna w obsłudze.

Streaming przy pomocy VPN

Jedną z głównych przyczyn, dla których wielu internetów decyduje się po sięgnięcie za VPN jest możliwość streamingu. Przez to, że niemal wszystkie serwisy z filmami i serialami stosują geoblokady, dostęp do wielu treści z zagranicy oraz odwrotnie – do polskich treści będąc za granicą – jest ograniczony.

A VPN dzięki możliwości łatwej zmiany IP pozwala na ominięcie tego i oglądanie wszystkiego, co tylko chcesz. I nie trzeba przy tym znać się na informatyce i posiadać jakiś niezwykłych umiejętności. Wystarczy, że zainstalujesz program, uruchomisz go i wybierzesz kraj przez jaki chcesz się łączyć z siecią. I tyle. Proste.

Oczywiście właściciele serwisów ze streamingiem są tego świadomi i bardzo często blokują usługi VPN. Skuteczne jest w tym np. HBO GO, którego żaden znany nam VPN nie jest w stanie odblokować. Ale wiele innych bez problemu obejrzysz przy pomocy tej usługi.

P2P i torrenty

Korzystanie z torrentów bez VPN to proszenie się o kłopoty. Dlaczego? Ponieważ za każdym razem jak ściągasz coś z torrentów, to jednocześnie to udostępniasz. A udostępnianie chronionych prawem materiałów jest zgodnie polskimi przepisami nielegalne.

Jeżeli coś pobierasz z torrentów, to każdy widzi Twój adres IP i może Cię po nim namierzyć i zidentyfikować. Dzięki VPN możesz go ukryć i korzystać z sieci P2P bez obaw.

Nie każdy dostawca usługi pozawala na korzystanie z torrentów na swoich serwerach. Niektórzy całkowicie tego zabraniają, inni zapewniają taką możliwość tylko na serwerach w wybranych krajach, a jeszcze inni – pozwalają na pełną dowolność w wyborze serwera.

Prywatność w sieci

O prywatności w sieci mówi się coraz częściej. Facebook, Google i inne potężne firmy, o których istnieniu możesz nie wiedzieć cały czas śledzą każdy Twój ruch w sieci. Twój dostawca internetu loguje co robisz i na jakie strony wchodzisz. W sieci nie jesteś nigdy anonimowy. Dzięki VPN możesz trochę zwiększyć swoją prywatność w sieci i lepiej bronić się przed śledzeniem tego co w niej robisz.

Przez to, że VPN szyfruje połączenie z Internetem, jest w stanie ochronić Cię przed podsłuchem i analizą tego co robisz ze strony dostawcy sieci. Firmy, które zapewniają połączenie z Internetem gromadzą i przetwarzają informacje o tym na jakie strony wchodzisz, jakie domeny wywołujesz i z jakimi adresami IP się łączysz. Zapisują w logach co do sekundy czas, kiedy to robisz. To dlatego służby są w stanie namierzyć osoby, które np. napisały jakiś komentarz w sieci.

Gdy połączenie jest zaszyfrowane, to jedyne co widzi dostawca sieci ciąg losowych znaków. W logach ma zapisane, że jesteś połączony bez przerwy z serwerem VPN, ale co tam robisz – tego nie wie. Dlatego VPN zabezpiecza przed szpiegowaniem ze strony dostawców sieci oraz np. wszelkich osób, które razem z Tobą korzystają z jednej publicznej sieci WiFi.

Dzięki ukryciu adresu IP, nie zostawiasz po sobie śladów w sieci. W logach stron internetowych, mediów społecznościowych czy na forach internetowych zamiast Twojego prawdziwego adresu IP zostaje adres serwera VPN. Żeby ktoś był w stanie Cię namierzyć, musiałby zmusić dostawcę usługi VPN do ujawnienia Twojej tożsamości.

A Ci dostawcy VPN, którzy nie gromadzą logów, nawet gdyby ktoś ich do tego przymusił, to nie mają takiej technicznej możliwości. Nie są w stanie ujawnić kto i do czego używał ich serwerów. Dlatego, że nie zapisują tego co robisz będąc połączonym z ich serwerami.

VPN w telefonie, tablecie i na komputerze

Z VPN można korzystać nie tylko na komputerze. Ale również na urządzeniach mobilnych, w telefonie i tablecie. I wbrew pozorom, to właśnie na nich bardzo się przydaje.

Telefon i tablet często zabieramy ze sobą w różne miejsca, gdzie korzystamy z publicznych sieci WiFi. A ich bezpieczeństwo jest bardzo wątpliwe. Zawsze powinieneś kierować się zasadą, że korzystasz z obcej i podejrzanej sieci Wi-Fi tylko przy pomocy VPN. W innych sytuacjach ktoś może przechwycić Twoje dane.

Aplikacje VPN na Androida i iOS można pobrać z oficjalnych sklepów Apple i Google. Uważaj tylko na tzw. darmowe VPNy, których jest tam pełno, a służą głównie do szpiegowania Ciebie i Twojego urządzenia.

Aplikacje VPN na komputer są o tyle wygodne, że pozwalają na szybką i prostą zmianę serwera przy pomocy kilku kliknięć. Dzięki temu nie musisz nic konfigurować w systemie czy bawić się w instalację specjalistycznego oprogramowania i certyfikatów. Przy pomocy łatwego w obsłudze programu przełączasz się pomiędzy serwerami i zabezpieczasz całe połączenie z Internetem.

Jacek
Jacek

Jestem pasjonatem nowych technologii i gadżetów. Na co dzień pracuję jako programista, w wolnych chwilach śledzę nowinki technologiczne i związane z bezpieczeństwem w sieci.