Zmiana adresu IP – jak to zrobić?

Chcesz zmienić adres IP, ale nie wiesz jak to zrobić? Nic nie szkodzi, wszystko wyjaśnimy w tym poradniku. Zmiana IP wcale nie jest trudna jeżeli wiesz jakiego narzędzia użyć i co trzeba zrobić. Opiszemy jak możesz to zrobić w kilka szybkich chwil korzystając z niezwykle przydatnego narzędzia jakim jest VPN. Zapraszamy do lektury.

Po co zmieniać adres IP?

Chyba każdy spotkał się kiedyś z jedną z tych sytuacji:

  • banem adresu IP w grze komputerowej
  • blokadą IP na forum, bo ktoś z sieci osiedlowej narozrabiał
  • brakiem dostępu do amerykańskich gazet i stron z powodu RODO
  • komunikatem, że „materiał jest niedostępny w danej lokalizacji”
  • brakiem dostępu do filmów i seriali z powodu wyjazdu za granicę

Przykładów i sytuacji można wymieniać naprawdę bardzo dużo. Z racji tego, że adres IP jest naszym globalnym identyfikatorem w sieci, który mówi stronom internetowym gdzie mają przesyłać informacje i w jakim zakresie, to

Jak zmienić adres IP?

Skutecznych sposobów na zmianę IP nie ma zbyt wiele. Na dobrą sprawę można wskazać i wymienić trzy główne:

  • proxy
  • tor
  • VPN

Każda z tych metod ma swoje zalety jak i wady i nie każda zapewnia taką samą skuteczność. To w głównej mierze od konkretnego przypadku zależy to, czy dany sposób okaże się dobry i umożliwi realizację celu, który się z tym wiąże.

Proxy jest dość szybkie, jednak często zawodne. Problemem jest również znalezienie bezpiecznego proxy, które umożliwi obejście blokad sieciowych. Największym problemem z darmowymi proxy w sieci jest to, że bardzo często służą do wyłudzania danych i szpiegowania użytkowników. I bardzo często są podciągane pod usługi VPN, gdy takimi nie są.

Do Tora przylgnęła po części sensie negatywna opinia ze względu na to, że jest to narzędzie często używane do złych celów. Zapewnia dość dużą dozę anonimowości w sieci i pozwala skutecznie ukryć adres IP. Jednak pomimo tego, że adres IP ulega zmianie, to Tor nie daje użytkownikowi nad tym żadnej kontroli. Kraj, na jaki zmienisz IP jest losowy i przypisany do ostatniego węzła sieci Tor, przez który się łączysz.

Z perspektywy użytkownika sieci, VPN to najwygodniejsze narzędzie do zmiany IP. Przede wszystkim jest to rozwiązanie, w którym zalety znacznie przewyższają ewentualne wady. VPN jest bezpieczny i chroni prywatność. Cechuje go największa skuteczność w omijaniu blokad regionalnych. Daje pełny wybór i kontrolę nad tym, jaki adres IP chcemy uzyskać. Pozwala na łatwy wybór kraju i zmianę IP na amerykańskie, niemieckie, polskie i praktycznie każdy, inny adres.

Zmiana IP dzięki VPN

Jak możesz zmienić adres IP przy pomocy VPN? Sposób jest bardzo prosty i nie wymaga wiedzy i dużych nakładów czasu poświęcanych na konfigurację specjalnych programów. Wszystko czego potrzebujesz to dostęp do serwerów VPN i prostą aplikację do łączenia się z nimi.

Dostęp do VPN najlepiej wykupić od wyspecjalizowanej firmy. Oczywiście jeżeli dysponujesz własnym serwerem VPS lub dedykowanym to samodzielna konfiguracja również wchodzi w grę. Ale nie oszukujmy się, na pracy i ustawieniach serwerów zna się bardzo mało procent społeczeństwa.

Zaletą kupna VPN od dostawcy usługi jest to, że otrzymujesz od razu dostęp do ogromnej puli adresów IP z których możesz dowolnie wybierać. W przypadku polecanych poniżej firm mowa jest nawet o ponad 5000 serwerach w 60+ państwach na całym świecie. Dzięki temu możesz naprawdę swobodnie zmieniać swój adres IP i wybierać spośród dowolnych lokalizacji

9.1
NordVPN

NordVPN

NordVPN to świetny VPN w bardzo niskiej cenie, już od 2,99$ miesięcznie. Z ponad 5000 serwerami na całym świecie czyni ...
8.8
Surfshark

Surfshark

Surfshark to bardzo tani VPN, który bez problemu może konkurować z droższymi usługami. Posiada ogromne możliwości przy ...
9.3
ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN to w naszej ocenie najlepszy VPN, jaki obecnie można kupić. Szybkie serwery, ogromne możliwości i banalnie ...
8.6
CyberGhost

CyberGhost

CyberGhost to popularny VPN z racji dobrej ceny i ciekawej oferty, którą firma przygotowała dla użytkowników. Oferuje ...

Jakie korzyści daje zmiana IP?

Najbardziej powszechnym powodem, dla którego wiele osób sięga po narzędzia takie jak VPN w celu zmiany IP jest problem blokad regionalnych. To właśnie z tego powodu duże grono użytkowników sieci szuka sposobów na zdobycie adresu IP z innego kraju. Blokady regionalne to ograniczenie, które wciąż powszechnie występuje i jest stosowane przez większość serwisów VOD. Przez to polskie filmy i seriale są niedostępne za granicą.

Potrzeba ukrycia adresu IP to również argument za tym, żeby sięgnąć po VPN. Dzięki temu można w miarę anonimowo przeglądać sieć i wypowiadać się w różnych dyskusjach. Zmieniając IP na inny kraj, Twój prawdziwy adres staje się niedostępny. Bez zaangażowania dużych zasobów jesteś praktycznie nie do wytropienia w sieci. No chyba, że pomimo ukrycia IP będziesz zostawiać pełno śladów.

Obejście banów i blokad adresów IP jest banalnie proste dzięki połączeniu przez serwer VPN. Wystarczy, że połączysz się z dowolnym serwerem i ponownie nawiążesz połączenie z serwisem lub grą, której byłeś zablokowany i wszystko powinno działać. Jest to szczególnie przydatne, gdy z jednego adresu IP korzysta wiele osób np. w sieci osiedlowej lub na uczelni.

Zmiana lokalizacji często się przydaje żeby uzyskać o wiele lepsze ceny i oferty na cyfrowe usługi i produkty. W takich krajach jak Rosja, Turcja czy USA niektóre rzeczy są o wiele tańsze, a do ich kupna wymagany jest adres IP z tego kraju. Dzięki VPN można to prosto osiągnąć.

Jacek
Jacek

Jestem pasjonatem nowych technologii i gadżetów. Na co dzień pracuję jako programista, w wolnych chwilach śledzę nowinki technologiczne i związane z bezpieczeństwem w sieci.