Jak w prosty sposób zmienić IP na polskie?

Korzystając z Internetu podczas pobytu za granicą posługujemy się adresem IP przypisanym do kraju, w którym aktualnie przebywamy. Czasami jednak potrzebny jest nam polski adres IP. W tym tekście postaramy się odpowiedzieć na pytanie jak zmienić IP na polskie i pokażemy jak można to w prosty sposób zrobić przy pomocy VPN.

Co to jest adres IP?

Adres IP jest naszym identyfikatorem w sieci. To właśnie za jego pomocą różne usługi sieciowe są w stanie komunikować się między sobą i przesyłać sobie wzajemnie niezbędne dane. Bez adresu IP, Internet jaki znamy w obecnej formie nie mógłby funkcjonować.

Kiedy podłączamy nasze urządzenie (komputer, tablet lub telefon) do Internetu, aktualny dostawca Internetu nadaje nam adres IP. Przy jego pomocy jesteśmy widoczni i identyfikowalni w sieci. Dodając komentarz na stronie internetowej, logując się do serwisów społecznościowych czy banku – adres IP, którym się w danym momencie posługiwaliśmy oraz czas połączenia jest zapisywany na ich serwerach.

Blokując adres IP można skutecznie uniemożliwić konkretnym osobom dostęp do usług sieciowych. Dzięki adresowi IP możliwe jest również ustalenie naszej tożsamości, jeżeli do operatora usługi wystąpią odpowiednie służby.

Czym się różni polskie IP od zagranicznych?

Poszczególne kraje mają przypisane do siebie odpowiednie pule adresów IP. Istnieją specjalne bazy danych, z których dostawcy usług sieciowych (jak np. serwisy internetowe, VOD) mogą pobrać różne informacje na temat każdego adresu IP, takie jak:

 • kraj
 • miasto
 • ulica
 • współrzędne geograficzne
 • dostawca Internetu

Pozwala to na stosunkowo dobre określenie skąd pochodzi internauta wchodzący na stronę. Dzięki temu można zarówno konfigurować zawartość serwisów internetowych pod konkretną lokalizację (np. prezentować zawartość przeznaczoną dla danego miasta) lub blokować na tej podstawie dostęp do stron.

Można się z tym spotkać przy dostępie do filmów oraz seriali w serwisach VOD. Różne licencje i restrykcje sprawiają, że dostawcy VOD zmuszeni są do nakładania blokad regionalnych, w ramach których dostęp do konkretnych treści jest ograniczony w zależności od tego, z jakiego kraju łączy się użytkownik. Dlatego jeżeli chcemy obejrzeć polską telewizję za granicą, musimy zmienić nasz adres IP i sprawić żeby był przypisany do Polski.

Jak można zmienić IP na polskie?

Jak w takim razie można w prosty sposób zmienić adres IP na polski? Najłatwiej, najszybciej i z możliwie małymi stratami na jakości połączenia zmienimy adres IP na polski przy pomocy VPN.

VPN to usługa, która pozwala na łączenie się z siecią za pomocą serwera pośredniczącego, który może znajdować się w dowolnym kraju. Dzięki temu, nawet jeżeli będziemy przebywać za granicą, łącząc się przez serwer VPN zlokalizowany w Polsce, będziemy w sieci widoczni przy pomocy polskiego adresu IP.

Dzięki VPN nie tylko zmieniamy adres IP – ale również ukrywamy nasz prawdziwy adres IP, który przyznał nam dostawca Internetu. Połączenie z Internetem jest przy tym szyfrowane – zabezpieczamy się przed podsłuchem i dostępem osób trzecich do naszej komunikacji.

Jaki jest najlepszy VPN z polskim IP?

Poniżej przedstawiamy trzy, w naszej ocenie najlepsze usługi VPN, które idealnie sprawdzą się jeżeli chcemy zmienić adres IP na polski. Są to sprawdzeni i solidni dostawcy VPN, z których rozwiązań korzystają miliony użytkowników Internetu na całym świecie.

Wystarczy wykupić wybraną usługę, pobrać ze strony dostawcy i zainstalować aplikację umożliwiającą łączenie się z VPN, a następnie wybrać polski serwer i połączyć się z nim – gotowe. Mamy polski adres IP.

ExpressVPN

ExpressVPN to w naszej ocenie najlepszy VPN, jaki obecnie można kupić. Szybkie serwery, ogromne możliwości i banalnie ...

9.1
2 NordVPN

NordVPN

NordVPN to świetny VPN w bardzo niskiej cenie, już od 2,99$ miesięcznie. Z ponad 5000 serwerami na całym świecie czyni ...

9
3 CyberGhost

CyberGhost

CyberGhost to dość popularny VPN z racji dobrej ceny i ciekawej oferty. Oferuje kilka funkcji i możliwości, którymi ...

8.9

Ile to kosztuje?

Za dobry VPN nie zapłacimy zbyt dużo. Najtańsze usługi to koszt już w okolic 3 dolarów miesięcznie czyli około 12 zł. Tak niskie ceny możemy uzyskać wtedy, gdy zdecydujemy się na płatność z góry i kupno abonamentu na dłuży okres – 2 lub trzy lata.

W pozostałych przypadkach, za VPN zapłacimy nieco więcej więc jeśli zależy nam na oszczędności, to warto od razu postawić na długi abonament. Większość dostawców VPN oferuje bowiem 30 dni gwarancji zwrotu pieniędzy, więc nie kupujemy kota w worku.

Czy da się za darmo zmienić IP na polskie?

W sieci istnieje wiele darmowych VPN, jednak takich które oferują polskie IP, są bezpieczne, chronią prywatność i można je spokojnie polecić niestety nie ma. Większość usług VPN za darmo udostępnia tylko serwery w takich krajach jak USA czy Wielka Brytania.

Dlatego jeżeli szuka się darmowych metod na polskie IP, to koniecznie radzimy sprawdzić na jakich zasadach działa usługa i co „bierze” od użytkownika w zamian. Są to najczęściej prywatne dane i informacje, które przesyła się przez sieć, co jest zapisane drobnym maczkiem w regulaminie.

Co daje polskie IP za granicą?

Podsumujmy wszystkie korzyści, jakie daje polskie IP za granicą, które można uzyskać dzięki VPN:

 • dostęp do polskich serwisów VOD i dostępnych w nich filmów i seriali po polsku
 • korzystanie z serwisów i usług, które dostępne są tylko na terenie RP
 • zakupy w sklepach, które blokują ruch spoza polski
 • wyświetlanie cen w złotówkach lub euro zamiast w innej walucie, przypisanej do kraju w którym przebywamy
 • strony internetowe domyślnie wyświetlają się po polsku
 • oferta i zawartość stron internetowych automatycznie dopasowuje się do Polski, a nie kraju w którym przebywamy

Podsumowanie

Przy obecnie dostępnych narzędziach i usługach zmiana adresu IP na polski nie stanowi większego problemu. Wystarczy instalacja oraz uruchomienie aplikacji umożliwiającej nawiązywanie połączenia z VPN, wybór serwera zlokalizowanego w Polsce i bez przeszkód będziemy mogli cieszyć rodzimym adresem IP. Nie ma znaczenia w jakim kraju się znajdujemy – przy pomocy VPN bez przeszkód uzyskamy polski adres IP z dowolnego miejsca na świecie i wirtualnie znajdziemy się w Polsce.

Jestem pasjonatem nowych technologii i gadżetów. Na co dzień pracuję jako programista, w wolnych chwilach śledzę nowinki technologiczne i związane z bezpieczeństwem w sieci.