Pobyt za granicą nie musi oznaczać braku dostępu do polskiej telewizji. Internet jest dzisiaj niemal tak samo powszechny jak prąd czy woda. Nieco inaczej sprawa ma się z dostępem do polskich serwisów, w tym do oferty online Telewizji Publicznej. Blokady regionalne sprawiają, że dostęp do nich jest mocno ograniczony gdy przebywamy poza krajem. Tutaj opiszemy prosty sposób jak sobie z nimi poradzić i oglądać TVP i TVP Sport za granicą przy pomocy VPN.

Blokady regionalne wynikają z różnorakich licencji i ograniczeń, jakie na stacje telewizyjne i serwisy VOD nakładają wytwórnie i organizacje odpowiedzialne za poszczególne wydarzenia. Wiążą się one z prawami do transmisji tylko na terenie określonego kraju. W związku z tym serwisy VOD musza blokować wszystkich użytkowników, którzy nie posiadają polskiego adresu IP. Uderza to mocno w Polaków przebywających poza swoim krajem. Pomimo tego, że UE wprowadziła coś na wzór roamingu w przypadku VOD, to obowiązuje on tylko dla usług płatnych. A w związku z tym, że Telewizja Publiczna posiada bezpłatny serwis w sieci, to te regulacje jej nie obowiązują.

Na szczęście jest na to sposób, a mianowicie VPN. Dzięki niemu, można łączyć się z siecią za pośrednictwem dowolnego kraju. Działa to tak, jakbyśmy w nim przebywali. Wybierając polski serwer VPN będziemy mogli zmienić IP na polskie i ominąć blokady regionalne.

TVP i TVP Sport online za granicą przy pomocy VPN

Dostęp do TVP oraz TVP Sport (i nie tylko) online za granicą możemy uzyskać korzystając z VPN. Tworzy on specjalny tunel pomiędzy naszym urządzeniem (np. telefonem, tabletem czy komputerem), a Internetem. Dzięki temu, że taki tunel może „wychodzić” na świat w dowolnym kraju, możemy zmienić IP na polskie wybierając serwer VPN zlokalizowany w Polsce.

Korzystanie z VPN jest bardzo proste. Wykupujemy odpowiednią usługę, pobieramy i instalujemy specjalną aplikację na komputer lub telefon, a następnie łączymy się z polskim serwerem. Dzięki temu uzyskujemy polski adres IP i możemy korzystać z zasobów serwisów sieciowych tak, jakbyśmy przebywali w Polsce. Całość jest łatwa w obsłudze i nawet osoba słabo orientująca się w nowych technologiach sobie z tym poradzi.

Jaki VPN do TVP i TVP Sport za granicą?

Aby bezproblemowo oglądać transmisje wideo dostępne na platformach TVP i TVP Sport powinniśmy wybrać VPN, który będzie charakteryzować bardzo dobra prędkość połączenia. W przeciwnym razie obraz może się zacinać lub możemy być zmuszeni do oglądania transmisji w najniższej jakości. Poniżej przedstawiamy ofertę firm oferujących VPN, które posiadają liczne serwery w Polsce. Przy pomocy ich usługi bez problemu uzyskamy polski adres IP i odblokujemy dostęp do TVP za granicą. Obie firmy oferują 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, co oznacza że możemy testować usługę i jeżeli będziemy niezadowoleni, to pieniądze zostaną nam zwrócone.

 

ExpressVPN charakteryzuje sieć wyjątkowo szybkich serwerów VPN. Jest to obecnie jeden z najszybszych dostawców usług VPN, jednak nieco drogi, bo cena zaczyna się od 6,67$ za miesiąc (99$ za 12 miesięcy + 3 gratis w ofercie specjalnej. ExpressVPN możemy kupić tutaj.


NordVPN ma w swojej ofercie ponad 40 szybkich serwerów VPN zlokalizowanych w Warszawie. Oprócz tego posiada ponad 4000 serwerów w innych krajach. W ofercie specjalnej cena zaczyna się od 3,99$ za miesiąc. Usługę można wykupić na tej stronie.

 

Wszystko można opisać w następujących krokach:

  1. Założenia konta i wykupienia usługi
  2. Pobrania i zainstalowania aplikacji umożliwiającej łączenie się za pomocą serwera VPN z Internetem
  3. Uruchomienia aplikacji, zalogowanie się, a następnie wybór polskiego serwera i połączenie się z nim
  4. Od tej pory mamy polski adres IP i możemy wszystko oglądać bez przeszkód

Podsumowanie

VPN to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań, umożliwiających szybki i wygodny dostęp do TVP i TVP Sport podczas dłuższego lub krótszego pobytu w innym kraju. Łącząc się z Internetem za pomocą polskiego serwera VPN ominiemy blokady regionalne nakładane przez serwisy VOD.