Polskie seriale za granicą. Dlaczego często widzisz komunikat o blokadzie?

Nie ma nic gorszego niż sytuacja, gdy w deszczowy i pochmurny dzień na wakacjach za granicą chcesz obejrzeć ulubiony serial. I przy próbie jego włączenia natrafiasz na komunikat o geoblokadzie. Niestety jest to problem, który dotyka wielu użytkowników sieci, którzy wyjeżdżają za granicę. O ile w krajach Unii w ostatnim roku jest to nieco mniejszy kłopot z racji nowych przepisów, to w pozostałych miejscach dostęp do polskich filmów i seriali za granicą jest wciąż mocno utrudniony.

Filmy i seriale na platformach VOD

Platformy VOD to serwisy, umożliwiające oglądanie filmów i seriali na żądanie, w dowolnym czasie i miejscu wybranym przez użytkownika. Za niewielką jednorazową opłatą lub wykupieniem miesięcznego abonamentu, mamy możliwość obejrzenia wielu produkcji, także tych niedostępnych w tradycyjnej telewizji cyfrowej czy satelitarnej. 

Wygoda korzystania oraz niskie ceny przysporzyły telewizji VOD szerokiego grona użytkowników, z powodzeniem zastępując usługi, oferowane przez satelitarne platformy cyfrowe. Z platform VOD można korzystać zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i komputerach stacjonarnych, co pozwala na oglądanie zarówno w domowych zaciszu, jak i poza nim.

W Polsce istnieje kilka popularnych platform VOD, zarówno polskich jak i zagranicznych, cieszących się dużym powodzeniem wśród wielu użytkowników sieci.

VOD.pl

Platforma VOD.pl w 2018 roku uzyskała największą liczbę odwiedzających ją użytkowników. Należy ona do grupy Onet.pl, umożliwiając oglądanie produkcji po każdorazowym opłaceniu pojedynczego, ważnego przez 2 dni dostępu do filmu, bajki lub serialu. Płatności można dokonać przelewem lub przez sms. Możemy wybierać także spośród bezpłatnych propozycji, jednak należy być przygotowanym na konieczność obejrzenia dość długich reklam. Ze względu na stosunkowo wysokie opłaty i brak opcji wykupienia miesięcznego abonamentu, VOD.pl przyda się raczej w przypadku sporadycznej chęci obejrzenia konkretnego tytułu.

CDA Premium

Cda.pl jest jedną z chętniej odwiedzanych polskich platform VOD. Oferuje dwutygodniowy, bezpłatny okres próbny, po którym możemy zdecydować się na wykupienie miesięcznego dostępu do różnorodnych produkcji, znanego jako CDA Premium. Do wyboru mamy kilka tysięcy pełnometrażowych filmów, oraz wiele sezonów popularnych seriali, za które zapłacimy przelewem lub kartą kredytową. 

Dzięki opłaceniu opcji Premium, łatwo wyłączymy irytujące reklamy w całym serwisie, z którego mamy możliwość korzystać na 3 urządzeniach jednocześnie. CDA Premium zapewnia priorytetowy transfer oraz opcję rezygnacji z korzystania z płatnych usług w dowolnym momencie. Dość uboga szata graficzna i niewielka ilość dodatkowych opcji jest rekompensowana stosunkowo dużym wyborem spośród wielu tytułów.

Player

Kolejnym, niezwykle popularnym serwisem VOD, jest Player.pl. Należy on do grupy TVN, z powodzeniem oferując różnego rodzaju filmy i seriale. Większość produkcji jest wyświetlana bezpłatnie, wymaga jednak oglądnięcia przydługich i często emitowanych bloków reklamowych. Wykupienie płatnego dostępu umożliwia blokadę reklam i możliwość szybszego obejrzenia najnowszych propozycji. 

Player.pl oferuje także dostęp do niektórych kanałów nc+, opcję opłacenia pojedynczych, wybranych tytułów – głównie spośród polskich filmów lub oglądania kanałów na żywo. Znajdziemy tu także nigdzie indziej nie emitowane odcinki specjalne czy produkcje, niedostępne w telewizji i na innych platformach. Serwis Player.pl posiada przyjemne, dość mocno rozbudowane menu, oraz możliwość spersonalizowania aż 5 profili.

Netflix

Netflix jest platformą o globalnym zasięgu, z powodzeniem działającą również w Polsce. W 2018 roku zaliczyła największą liczbę odsłon, spośród popularnych platform VOD w naszym kraju. Oferuje on wiele polskich i zagranicznych filmów i seriali, a dodatkowo chętnie inwestuje w lokalne produkcje. Interfejs jest spójny, pozwalając na wygodne korzystanie na wielu typach urządzeń. Netflix zapewnia takie funkcje, jak zarządzanie listą ulubionych filmów i seriali, wraz z możliwością ich oceny, czy podgląd video. Wszystkie tytuły i treść produkcji jest opatrzona polskimi napisami lub lektorem. 

Serwis proponuje także szeroki wybór tytułów w technologii 4K oraz z dźwiękiem 3D. Trzy pakiety o zróżnicowanej jakości i możliwości odtworzeń na jednym lub kilku urządzeniach, za które zapłacimy kartą lub PayPalem, pozwalają łatwo dostosować ofertę do swoich potrzeb. Zanim podejmiemy decyzję, możemy skorzystać z miesięcznego, darmowego okresu próbnego.

Ipla

Ipla to platforma związana z Polsatem, dzięki czemu znajdziemy tam dość pokaźną ofertę filmów i seriali znanych z tej stacji telewizyjnej. Oferuje zarówno możliwość darmowego oglądania filmów i seriali online jak i wykupienia kilku różnych pakietów, które dają dostęp do jeszcze większej ilości materiałów. W Ipli można również obejrzeć wiele różnych wydarzeń sportowych, w tym transmisje na żywo

TVP VOD

Serwis VOD TVP jest dostępny za darmo. Dzięki temu możemy w nim oglądać polskie seriale oraz filmy za granicą jeśli zmienimy IP na polskie, bez ponoszenia opłat. Z racji tego, że jest to telewizja publiczna, to jest finansowana z abonamentu płaconego przez obywateli.

TVP VOD obejrzymy mecze Reprezentacji Polski w piłkę nożną i innych dyscyplinach sportowych. Dostępne są tam także oryginalne seriale polskiej produkcji oraz filmy – zarówno klasyka kina jak i nowsze produkcje.

Co się zmieniło w UE w 2018 roku w kwestii VOD?

Od 2018 na terenie UE w przypadku VOD obowiązuje podobna regulacja jak ta, która dotyczy roamingu. O co chodzi? Teraz wyjeżdżając na wakacje i inne krótkotrwałe wypady z kraju, nie będziemy tracili dostępu do naszych kont w serwisach z filmami i serialami, za które płacimy abonament. Po spełnieniu różnych warunków i kryteriów, obejrzymy ulubione seriale bez problemu.

Nie działa to jednak z darmowymi VOD takimi jak TVP – warunkiem jest pobieranie opłat od użytkowników serwisu. W tym przypadku wciąż trzeba stosować sposoby takie jak VPN.

Co z serialami w pozostałych krajach?

W pozostałych krajach niestety sprawa nie wygląda tak dobrze jak w UE. Polskie seriale i filmy w serwisach VOD online są niedostępne, chyba że skorzystamy z narzędzi do zmiany IP takich jak VPN. Korzystają obecnie z niego internauci z całego świata, żeby omijać i radzić sobie z blokadami regionalnymi. 

Ogromną zaletą VPN jest to, że to narzędzie bardzo proste w obsłudze i umożliwia omijanie różnego rodzaju blokad i ograniczeń w sieci, które nakładają zarówno serwisy internetowe jak i rządy różnych państw.

Dzięki VPN można zarówno zmienić IP na polskie jak i np. na amerykańskie. Daje to dość duże pole manewru i umożliwia oglądanie filmów i seriali z całego świata, nie tylko z Polski. Najlepsze VPN do streamingu polskich seriali za granicą znajdziesz poniżej:

9.1
NordVPN

NordVPN

NordVPN to świetny VPN w bardzo niskiej cenie, już od 2,99$ miesięcznie. Z ponad 5000 serwerami na całym świecie czyni ...
8.8
Surfshark

Surfshark

Surfshark to bardzo tani VPN, który bez problemu może konkurować z droższymi usługami. Posiada ogromne możliwości przy ...
9.3
ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN to w naszej ocenie najlepszy VPN, jaki obecnie można kupić. Szybkie serwery, ogromne możliwości i banalnie ...
8.6
CyberGhost

CyberGhost

CyberGhost to popularny VPN z racji dobrej ceny i ciekawej oferty, którą firma przygotowała dla użytkowników. Oferuje ...

Podsumowanie

Rynek serwisów VOD rozwija się w Polsce w zastraszającym tempie. Mnogość oferowanych rozwiązań, abonamentów i atrakcyjnych promocji wcale nie ułatwia wyboru. Na szczęście, ze względu na szeroką ofertę, każdy z powodzeniem znajdzie platformę najlepiej odpowiadająca jego potrzebom.

Jacek
Jacek

Jestem pasjonatem nowych technologii i gadżetów. Na co dzień pracuję jako programista, w wolnych chwilach śledzę nowinki technologiczne i związane z bezpieczeństwem w sieci.