Jak zmienić IP telefonu? Sposoby na zmianę adresu IP telefonu

Obecnie telefon towarzyszy nam praktycznie na każdym kroku. Służy już bowiem nie tylko do rozmów i wysłania smsów, ale również do przeglądania Internetu, płacenia w sklepach, czy załatwiania spraw bankowych. Wszelkie działania wykonywane w sieci pozostawiają jednak za sobą konkretny ślad w postaci adresu IP. Zawiera on przy tym wiele cennych informacji, w tym naszą obecną geolokalizację. Aby zwiększyć swoje poczucie anonimowości, a tym samym ograniczyć możliwość śledzenia nas przez osoby niepowołane, warto pomyśleć o zmianie adresu IP w telefonie. Jak skutecznie zmienić IP telefonu? O tym więcej w tym artykule.


Dlaczego zmieniać adres IP telefonu?

Adres IP to nic innego, jak protokół internetowy, który zawiera szereg unikalnych numerów przypisanych do danego urządzenia. Za ich pomocą możemy bezproblemowo łączyć się z Internetem oraz wysyłać i odbierać dane z odwiedzanych witryn. W trakcie połączeń internetowych każdy sprzęt nawiązuje kontakt z wieloma urządzeniami i sieciami, co jest identyfikowane przy użyciu adresu IP. Tego rodzaju działanie zostawia jednak za sobą cyfrowy ślad, co zdecydowanie zmniejsza nasze bezpieczeństwo w Internecie. Żeby skutecznie zwiększyć anonimowość online i nie dopuścić do śledzenia przez osoby trzecie, koniecznie trzeba zadbać o zmianę IP swojego telefonu.

Takie rozwiązanie przede wszystkim pozwala lepiej chronić prywatność w Internecie, ukryć faktyczną geolokalizację, a także zabezpieczyć przesyłane dane przed hakerami czy dostawcami internetu. Nie powinno się też zapominać, że zmiana IP w telefonie okaże się również niezwykle przydatna w dostępie do globalnej rozrywki. Część platform służących do oglądania filmów i seriali czy telewizji internetowej nie zezwala na oglądanie prezentowanych materiałów w innych państwach.

Zmieniając IP telefonu i ukrywając swoją prawdziwą lokalizację, możemy korzystać ze streamingu przebywając także za granicą. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku przeglądania stron ocenzurowanych i witryn niedostępnych w niektórych krajach (przeważnie chińskich i koreańskich) lub zablokowanych dla naszej lokalizacji. Osoby zajmujące się pozycjonowaniem stron bądź marketingiem online również często zmieniają IP, aby efektywnie zwiększyć widoczność swoich treści. Ponadto taka metoda okaże się też przydatna przy niepoprawnie skonfigurowanym routerze. 


Zmiana IP telefonu przy użyciu VPN

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na szybką zmianę IP w telefonie jest zastosowanie wirtualnej sieci prywatnej, znanej powszechnie jako VPN. Do jej głównych zadań należy szyfrowanie danych i informacji wysyłanych z urządzenia, co doskonale ukrywa faktyczne IP oraz chroni nasze treści. Dodatkowo tego rodzaju zabezpieczenie pomaga również zachować prywatność oraz anonimowość wszystkich podejmowanych działań online. Warto przy tym zauważyć, że zazwyczaj nawet dostawca internetu nie jest w stanie przechwycić wtedy naszych ruchów w sieci.

Sieć VPN umożliwia więc wykorzystywanie zewnętrznego IP, najczęściej zlokalizowanego w innym kraju, które tymczasowo zastępuje prawdziwy adres urządzenia. Dzięki VPN można zmienić IP na polskie za granicą np. w czasie wyjazdów. Na rynku dostępne są zarówno darmowe, jak i płatne usługi VPN. Płatne programy do zmiany IP są o wiele bardziej wiarygodne i zapewniają większe bezpieczeństwo. Żeby zmienić IP na swoim smartfonie należy wybrać dowolnego dostawcę VPN, wykupić dostęp do sieci, a następnie pobrać specjalny program z App Store lub Google Play. Po zainstalowaniu i uruchomieniu programu można wybrać lokalizację (lub posłużyć się ustawieniami automatycznymi) oraz połączyć się z serwerem VPN. I to wszystko! Telefon posiada już nowy adres IP.

Najlepsze sieci VPN do zmiany IP telefonu

Przygotowaliśmy zestawienie najlepszych usług VPN, które świetnie sprawdzą się przy zmianie IP telefonu komórkowego. Są to solidne, sprawdzone firmy które tego typu usługi świadczą już od wielu lat.

9.1
NordVPN

NordVPN

NordVPN to świetny VPN w bardzo niskiej cenie, już od 2,99$ miesięcznie. Z ponad 5000 serwerami na całym świecie czyni ...
8.8
Surfshark

Surfshark

Surfshark to bardzo tani VPN, który bez problemu może konkurować z droższymi usługami. Posiada ogromne możliwości przy ...
9.3
ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN to w naszej ocenie najlepszy VPN, jaki obecnie można kupić. Szybkie serwery, ogromne możliwości i banalnie ...
8.6
CyberGhost

CyberGhost

CyberGhost to popularny VPN z racji dobrej ceny i ciekawej oferty, którą firma przygotowała dla użytkowników. Oferuje ...


Nowy adres IP telefonu za pomocą proxy

Podobną zmianę IP umożliwiają serwery proxy. Ich wykorzystywanie nie jest jednak, aż tak w pełni bezpieczne, jak stosowanie sieci VPN, ale okaże się przydatne chociażby do oglądania seriali i filmów za granicą. W tym przypadku wystarczy tylko wejść przez przeglądarkę na dowolny serwis proxy, co automatycznie przekierowuje ruch na odrębny adres. Koniecznie trzeba tutaj zdawać sobie sprawę, że dane wysyłane przy użyciu proxy przekazywane są z innego komputera, a zazwyczaj nie jesteśmy w stanie stwierdzić, kto jest właścicielem serwera.

Informacje mogą więc być przechwycone przez osoby niepożądane. Właściciele iPhone’ów mają również możliwość skonfigurowania serwisu proxy, przy jednoczesnym dostępie do sieci, z którą aktualnie połączony jest smartfon. Funkcja znajduje się w sekcji Ustawienia —> Wi-fi. Trzeba jednak pamiętać, że tego typu opcja nie działa po podłączeniu do sieci komórkowej. 


Resetowanie modemu jako sposób na zmianę IP telefonu

Użytkownicy wykorzystujący domowe Wi-fi mogą zmienić swój adres IP poprzez reset modemu. Rozwiązanie dedykowane jest wyłącznie abonentom bez stałego IP. Aby uzyskać nowy adres wystarczy więc tylko zresetować modem. Sprzęt przy ponownym uruchamianiu nada urządzeniom korzystającym z jego internetu całkiem inne IP. W zależności od dostawcy proces może trwać od kilku do kilkunastu minut. Po włączeniu urządzenia i jego połączeniu z internetem, warto sprawdzić, czy IP rzeczywiście się zmieniło. Jeśli nie to znaczy, że mamy do czynienia ze stałym adresem IP, który należy ukryć innymi sposobami. 

Tryb samolotowy a zmiana IP telefonu

Czasami włączenie trybu samolotowego w telefonie może pomóc w szybkiej zmianie IP. Takie działanie nie uchroni nas jednak przed potencjalnymi atakami hakerów oraz nie ukryje przed usługodawcą. Aby zmienić adres IP swojego telefonu należy włączyć tryb samolotowy na kilkanaście sekund, po czym ponownie go wyłączyć. Przeważnie operator komórkowy przypisuje wtedy nowe IP. Jeśli ten sposób nie zadziała to, warto też spróbować włączyć tryb samolotowy na nieco dłużej, mniej więcej na dziesięć minut. Metoda ta działa zazwyczaj w przypadków iPhone’ów, rzadziej dla Androidów. 

Zmiana IP telefonu – podsumowanie

Samodzielna zmiana IP w telefonie nie jest więc niczym skomplikowanym. Dzięki dostępności kilku opcji można wybrać najlepszą dla siebie metodę, która będzie w pełni dostosowana do własnych preferencji oraz modelu smartfona. Koniecznie trzeba też zdawać sobie sprawę, że bezpieczeństwo w sieci i anonimowość powinny stanowić jedne z ważniejszych kwestii dotyczących swobodnego surfowania po Internecie.

Jacek
Jacek

Jestem pasjonatem nowych technologii i gadżetów. Na co dzień pracuję jako programista, w wolnych chwilach śledzę nowinki technologiczne i związane z bezpieczeństwem w sieci.