Zmiana IP na polskie. Jak to zrobić za granicą?

Gdy korzystasz z Internetu za granicą, to posługujesz się takim adresem IP jaki jest przypisany do kraju, w którym przebywasz. Czasami jednak może się okazać, że potrzebny ci jest polski adres IP. Z tego poradnika dowiesz się czy zmiana IP na polskie jest możliwa i jak to szybko zrobić gdy przebywasz poza krajem.

Co to jest adres IP?

Adres IP jest Twoim identyfikatorem w sieci. To właśnie za jego pomocą różne usługi sieciowe są w stanie komunikować się między sobą i przesyłać sobie wzajemnie niezbędne dane. Bez adresu IP, Internet jaki znamy w obecnej formie nie mógłby funkcjonować.

Kiedy podłączasz urządzenie (komputer, tablet lub telefon) do Internetu, otrzymujesz od dostawcy sieci publiczny adres IP. Przy jego pomocy jesteś widoczny i identyfikowany w sieci. Dodając komentarz na stronie internetowej, logując się do serwisów społecznościowych czy banku – adres IP, którym się posługujesz w danym momencie jest sprawdzany i zapisywany zapisywany na ich serwerach (w tzw. logach).

Blokując adres IP można skutecznie uniemożliwić bądź ograniczyć dostęp do różnego rodzaju usług sieciowych. Dlatego tak wiele osób szuka sposobów i rozwiązań dzięki którym można ukryć lub zmienić IP.

Jak uzyskać polskie IP za granicą?

Mając polskie IP za granicą możesz bez problemu odblokować dostęp do wielu usług oraz serwisów internetowych, które domyślnie są zablokowane dla osób spoza Polski. Najskuteczniejszym i najlepszym obecnie sposobem żeby to zrobić jest skorzystanie z usług VPN. Przy pomocy VPN możesz łatwo, szybko i prosto zmienić adres IP na polski.

VPN to usługa, która pozwala na łączenie się z siecią za pomocą serwera pośredniczącego, który może znajdować się w dowolnym kraju. Dzięki temu, nawet jeżeli będziesz przebywać za granicą, to łącząc się przez serwer VPN w Polsce, będziesz w sieci widoczny przy pomocy polskiego adresu IP.

VPN umożliwia nie tylko zmianę IP. Jest również narzędziem przy pomocy którego ukryjesz prawdziwy adres IP, który przyznał ci dostawca Internetu. Dodatkową korzyścią jest szyfrowanie połączenia z siecią. Dzięki temu zabezpieczasz się przed podsłuchem i dostępem osób trzecich do tego co robisz w Internecie.

Jaki jest najlepszy VPN z polskim IP?

Wybór dobrego VPN nie jest prosty, jeżeli nie wiesz na co zwrócić uwagę. Do zmiany IP najlepszy jest taki VPN, który będzie:

 • posiadał wiele serwerów w Polsce
 • zapewniał dużą szybkość połączenia
 • zapewniał stabilne połączenie z siecią

Dzięki spełnieniu tych warunków nie odczujesz, że łączysz się z siecią przez VPN. Będzie tak, jakbyś normalnie łączył się z Internetem, a jednocześnie otrzymasz polskie IP – czyli wirtualnie przeprowadzisz się do Polski.

Poniżej przedstawiamy trzy, w naszej ocenie najlepsze usługi VPN do zmiany IP na polskie. Są to sprawdzone i solidne firmy, z których rozwiązań korzystają miliony użytkowników Internetu na całym świecie. Zapewniają duży poziom bezpieczeństwa i oprócz Polski dają również wiele innych lokalizacji do wyboru.

1 ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN to w naszej ocenie najlepszy VPN, jaki obecnie można kupić. Szybkie serwery, ogromne możliwości i banalnie ...

9.1
2 NordVPN

NordVPN

NordVPN to świetny VPN w bardzo niskiej cenie, już od 2,99$ miesięcznie. Z ponad 5000 serwerami na całym świecie czyni ...

9
3 CyberGhost

CyberGhost

CyberGhost to dość popularny VPN z racji dobrej ceny i ciekawej oferty. Oferuje kilka funkcji i możliwości, którymi ...

8.9

Ile to kosztuje?

Za dobry VPN z polskim IP nie zapłacisz zbyt dużo w skali miesiąca, jeżeli zdecydujesz się wykupić z góry abonament na dłuższy okres. Najtańsze usługi to koszt już w okolicy 3 dolarów miesięcznie czyli około 12 zł. Tak niskie cenę możesz uzyskać wtedy, gdy zdecydujesz się na płatność z góry i kupno abonamentu na długi okres – dwa lub trzy lata.

W pozostałych przypadkach za VPN zapłacisz nieco więcej, więc jeśli zależy Ci na oszczędności, to warto od razu postawić na dłuższy abonament. Większość dostawców VPN (w tym te firmy, które polecamy) oferuje bowiem 30 dni gwarancji zwrotu pieniędzy, więc nie kupujesz kota w worku. Gdy będziesz niezadowolony – pieniądze zostaną ci zwrócone gdy tylko o to wystąpisz. Trzeba tylko pamiętać, że jest na to 30 dni od momentu kupna usługi.

Jak zainstalować VPN i z niego korzystać do zmiany IP?

Żeby korzystać z VPN musisz go w pierwszej kolejności wykupić i zainstalować na swoim komputerze. Kupno usługi to prosta sprawa, płatności można dokonać przy pomocy PayPala lub karty płatniczej. Następnie należy ściągnąć odpowiedniki plik z instalatorem ze strony wybranego dostawcy.

Klienta VPN bez problemu zainstalujesz na Windowsie, Macu, Linuxie oraz przy pomocy aplikacji mobilnych na iOS lub Androidzie. Po instalacji trzeba się w aplikacji zalogować. Podajesz w niej login i hasło utworzone podczas kupna usługi.

Po uruchomieniu programu, w jego głównym oknie będzie znajdowała się opcja wyboru lokalizacji serwera. Każda firma ma to zaprojektowane inaczej, ale ogólna idea działania jest taka sama. W omawianym przypadku wybierasz polski serwer VPN i klikasz Połącz lub Connect. Nawiązanie połączenia z serwerem nie zajmie więcej niż 5-10 sekund. I to wszystko. Adres IP jest zmieniony. Możesz korzystać z wszystkich tych usług i stron internetowych, które blokują osoby spoza Polski.

Czy da się za darmo zmienić IP na polskie?

W sieci istnieje wiele darmowych VPN, jednak takich które oferują polskie IP, są bezpieczne, chronią prywatność i można je spokojnie polecić niestety nie ma. Większość usług VPN za darmo udostępnia tylko serwery w takich krajach jak USA czy Wielka Brytania lub mniej popularnych lokalizacjach jak Holandia czy Japonia.

Dlatego jeżeli szukasz darmowych sposobów na polskie IP, to dwa razy się upewnij, że usługa którą znalazłeś w sieci jest bezpieczna i faktycznie oferuje szybkie serwery w Polsce. Sprawdź również, co usługa „bierze” od użytkownika w zamian za możliwość bezpłatnego korzystania. Niestety są to najczęściej prywatne dane i informacje, które przesyłasz przez tą darmową sieć, co jest zapisane drobnym maczkiem w regulaminie.

Skąd dostawcy usług sieciowych wiedzą z którego jesteś kraju?

Poszczególne kraje mają przypisane do siebie odpowiednie pule adresów IP. Istnieją specjalne bazy danych, z których dostawcy usług sieciowych (jak np. serwisy internetowe, VOD) mogą pobrać różne informacje na temat każdego adresu IP, takie jak:

 • kraj
 • miasto
 • ulica
 • współrzędne geograficzne
 • dostawca Internetu

Pozwala to na stosunkowo dobre określenie skąd pochodzi internauta wchodzący na stronę. Dzięki temu można zarówno konfigurować zawartość serwisów internetowych pod konkretną lokalizację (np. prezentować zawartość przeznaczoną dla danego miasta) lub blokować na tej podstawie dostęp do stron.

Można się z tym spotkać przy dostępie do filmów oraz seriali w serwisach VOD. Różne licencje i restrykcje sprawiają, że dostawcy VOD zmuszeni są do nakładania blokad regionalnych, w ramach których dostęp do konkretnych treści jest ograniczony w zależności od tego, z jakiego kraju łączy się użytkownik. Dlatego jeżeli chcesz obejrzeć polską telewizję za granicą, musisz zmienić adres IP i sprawić żeby był przypisany do Polski.

Co daje zmiana IP na polskie za granicą?

Na koniec podsumujmy wszystkie korzyści, jakie daje polskie IP za granicą, które można uzyskać dzięki VPN:

 • dostęp do polskich serwisów VOD i filmów i seriali po polsku
 • korzystanie z serwisów i usług, które dostępne są tylko na terenie RP
 • zakupy w sklepach, które blokują ruch spoza polski
 • wyświetlanie cen w złotówkach lub euro zamiast w innej walucie, przypisanej do kraju w którym przebywamy
 • strony internetowe domyślnie wyświetlają się po polsku
 • oferta i zawartość stron internetowych automatycznie dopasowuje się do Polski, a nie kraju w którym przebywamy

Podsumowanie

Przy obecnie dostępnych narzędziach i usługach zmiana adresu IP na polski nie stanowi większego problemu. Wystarczy instalacja oraz uruchomienie aplikacji umożliwiającej nawiązywanie połączenia z VPN, wybór serwera zlokalizowanego w Polsce i bez przeszkód będziesz mógł cieszyć się polskim IP. Nie ma znaczenia w jakim kraju się znajdujesz – przy pomocy VPN bez przeszkód uzyskasz polski adres IP z dowolnego miejsca na świecie i wirtualnie przeniesiesz się do Polski.

Jestem pasjonatem nowych technologii i gadżetów. Na co dzień pracuję jako programista, w wolnych chwilach śledzę nowinki technologiczne i związane z bezpieczeństwem w sieci.