Jak oglądać polskie VOD za granicą? Sprawdzony sposób

Jeżeli spróbujesz obejrzeć polską telewizję online za granicą przez Internet, to zazwyczaj natkniesz się na komunikat mówiący o tym, że dostęp do niej został zablokowany ze względu na ograniczenia licencyjne. Taki komunikat i blokada dostępu do treści sprawia, że nie obejrzysz polskich VOD za granicą – na wakacjach, czy podczas wyjazdu z pracy.

Dlaczego nie możesz oglądać polskiej telewizji za granicą?

Brak dostępu do polskiej telewizji internetowej za granicą jest spowodowany licencjami, którymi objęte są znajdujące się w serwisach VOD treści. Zgodnie z nimi, operatorzy platform VOD mogą udostępniać online materiały tylko tym użytkownikom, którzy znajdują się na ściśle określonym terytorium geograficznym.

W naszym przypadku będzie to Polska. Chcąc uzyskać dostęp VOD takich jak TVP, Ipla czy Player otrzymamy komunikat o blokadzie ze względu na lokalizację.

Identyfikacja lokalizacji użytkowników odbywa się za pomocą adresu IP. Przebywając poza granicami Polski nie mamy polskiego adresu IP. Nadawany nam przez dostawcę Internetu adres, za pomocą które jesteśmy widoczni w sieci identyfikuje kraj, w którym się znajdujemy – dlatego jeżeli znajdujemy się w Wielkiej Brytanii, USA, Niemczech, Francji czy jakimkolwiek innym kraju, to nie uda nam się uzyskać dostępu do polskich serwisów VOD i zobaczymy komunikat o blokadzie.

Blokady w serwisach VOD

Najpopularniejsze polskie platformy VOD takie jak ipla, Player.pl TVN czy Player TVP VOD stosują różnego rodzaju metody, za pomocą których blokują dostęp do swoich treści użytkownikom łączącym się z zagranicy. Nie mają wyjścia – wykupione przez nie licencje ściśle określają kto może korzystać z filmów czy seriali i w jakim zakresie. Nakładają one na dostawców konieczność ograniczania dostępu do swoich zasobów osobom spoza ściśle określonego obszaru geograficznego przy pomocy blokad regionalnych.

Ale nie wszystko stracone. Istnieją skuteczne sposoby i metody, które pozwalają na uzyskanie dostępu do polskiej telewizji online za granicą oglądania i naszych ulubionych filmów i seriali. Przy tym nie wymagają wymagają zaawansowanej wiedzy informatycznej oraz „umiejętności hakerskich”.

Wystarczy zainstalować prosty w obsłudze program – klienta VPN, który pozwoli nam łączyć się z Internetem za pośrednictwem serwera w Polsce. Na czym to polega i jak to zrobić? O tym poniżej.

Jak oglądać polską telewizję internetową za granicą przy pomocy VPN?

Wyjaśnijmy na początek co to jest VPN. Jest to usługa, która pozwala na łączenie się z siecią za pośrednictwem specjalnego serwera, przy pomocy szyfrowanego połączenia. Ten serwer może być zlokalizowany w dowolnym kraju – dzięki temu użytkownik otrzymuje adres IP przypisany do kraju, w którym znajduje się serwer przez który się łączy. Przebywając w USA i łącząc się z Internetem przez polski serwer VPN uzyskamy polski adres IP.

VPN jest pośrednikiem w naszym ruchu sieciowym i umożliwia wirtualną zmianę lokalizacji, dzięki czemu wszystkie usługi w Internecie „myślą”, że łączymy się z nimi z kraju, w którym jest nasz aktualny serwer.

W takim razie jaki VPN powinniśmy wybrać, aby móc oglądać polską telewizję online i serwisy VOD (ipla, Player, TVP) za granicą? W Internecie możemy znaleźć wiele różnych usług VPN, niestety nie o wszystkich można powiedzieć, że są dobre i sprawdzą się do oglądania filmów i seriali przez Internet. Poniżej przedstawiamy trzech, naszym zdaniem najlepszych dostawców VPN, których usługa sprawdzi się świetnie w przypadku osób, które chcą oglądać polską TV za granicą.

Posiadają bardzo szybkie serwery VPN zlokalizowane w Polsce, pozwalające na transmisję w jakości HD i lepszej. To dość ważne przy wyborze dobrego VPN do streamingu.

Wszyscy dostawcy VPN przedstawieni poniżej oferują 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy – oznacza to, że ciągu 30 dni od zakupu zostaną zwrócone nam środki jeżeli nie będziemy zadowoleni z usługi. Możemy ją testować i jeśli nie będzie działać zgodnie z naszymi oczekiwaniami – wystarczy wystąpić o zwrot środków.

Najlepsze VPN-y do polskiej telewizji przez Internet za granicą

1 ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN to w naszej ocenie najlepszy VPN, jaki obecnie można kupić. Szybkie serwery, ogromne możliwości i banalnie ...

9.1
2 NordVPN

NordVPN

NordVPN to świetny VPN w bardzo niskiej cenie, już od 2,99$ miesięcznie. Z ponad 5000 serwerami na całym świecie czyni ...

9
3 CyberGhost

CyberGhost

CyberGhost to dość popularny VPN z racji dobrej ceny i ciekawej oferty. Oferuje kilka funkcji i możliwości, którymi ...

8.9

Jak oglądać TV za granicą krok po kroku

Oto co musimy zrobić, aby móc bez przeszkód cieszyć się dostępem do polskich usług VOD podczas pobytu w innym kraju:

  1. Założyć konto i opłacić wybraną usługę u wybranego dostawcy VPN.
  2. Pobrać na nasze urządzenie odpowiednią aplikację ze strony dostawcy VPN.
  3. Zainstalować aplikację i zalogować się w niej.
  4. W aplikacji wybrać polski serwer i połączyć się z nim.
  5. Od tej pory łączymy się z siecią przy pomocy polskiego serwera VPN i mamy polskie IP – możemy oglądać polskie VOD za granicą.

W przypadku problemów – warto skontaktować się z pomocą techniczną danego VPN-a, która udzieli pomocy i wsparcia w rozwiązaniu problemów, jeżeli na takie napotkamy w trakcie korzystania z usługi.

Oprócz omijania blokad regionalnych, VPN zwiększa również nasze bezpieczeństwo i prywatność w Internecie – dzięki szyfrowaniu połączenia internetowego i ukryciu naszego prawdziwego adresu IP.

Podsumowanie

Wbrew pozorom odblokowanie dostępu do polskiej telewizji internetowej za granicą nie jest trudne i poradzą sobie z tym nawet mniej doświadczeni użytkownicy Internetu. Wystarczy kilka minut, żeby kupić, aktywować i uruchomić usługę VPN, przy pomocy której będziemy mogli oglądać filmy i seriale dostępne na polskich platformach VOD takich jak ipla, Player TVN czy Player TVP VOD.

Jestem pasjonatem nowych technologii i gadżetów. Na co dzień pracuję jako programista, w wolnych chwilach śledzę nowinki technologiczne i związane z bezpieczeństwem w sieci.