Jak oglądać TVP i TVP Sport online za granicą?

Pobyt za granicą nie musi oznaczać braku dostępu do TVP. Internet jest dzisiaj niemal tak samo powszechny jak prąd czy woda. Inaczej sprawa ma się z dostępem do polskich serwisów, w tym do oferty online Telewizji Publicznej. Blokady regionalne sprawiają, że dostęp do nich jest mocno ograniczony gdy przebywamy poza krajem. Tutaj opiszemy prosty sposób jak sobie z nimi poradzić i oglądać TVP i TVP Sport za granicą przy pomocy VPN.

Dlaczego nie da się oglądać TVP za granicą?

Blokady regionalne, które stosuje TVP i inne polskie VOD wynikają z różnorakich licencji i ograniczeń, jakie na stacje telewizyjne i serwisy VOD nakładają wytwórnie i organizacje odpowiedzialne za poszczególne wydarzenia. Wiążą się one z prawami do transmisji tylko na terenie określonego kraju.

W związku z tym serwisy VOD musza blokować wszystkich użytkowników, którzy nie posiadają polskiego adresu IP. Uderza to mocno w Polaków przebywających poza swoim krajem. Pomimo tego, że UE wprowadziła coś na wzór roamingu w przypadku VOD, to obowiązuje on tylko dla usług płatnych. A w związku z tym, że Telewizja Publiczna posiada bezpłatny serwis w sieci, to te regulacje jej nie obowiązują. TVP i TVP są jest zablokowane dla Polaków za granicą.

Jak odblokować TVP i TVP Sport za granicą?

Na szczęście jest na to sposób, a mianowicie VPN. Dzięki niemu, można łączyć się z siecią za pośrednictwem dowolnego kraju. Działa to tak, jakbyśmy w nim przebywali. Wybierając polski serwer VPN będziemy mogli zmienić IP na polskie i ominąć blokady regionalne.

Dostęp do TVP oraz TVP Sport (i nie tylko) online za granicą możemy uzyskać korzystając z VPN. Tworzy on specjalny tunel pomiędzy naszym urządzeniem (np. telefonem, tabletem czy komputerem), a Internetem. Dzięki temu, że taki tunel może „wychodzić” na świat w dowolnym kraju, możemy zmienić IP na polskie wybierając serwer VPN zlokalizowany w Polsce.

Korzystanie z VPN jest bardzo proste. Wykupujemy odpowiednią usługę, pobieramy i instalujemy specjalną aplikację na komputer lub telefon, a następnie łączymy się z polskim serwerem. Dzięki temu uzyskujemy polski adres IP i możemy korzystać z zasobów serwisów sieciowych tak, jakbyśmy przebywali w Polsce. Całość jest łatwa w obsłudze i nawet osoba słabo orientująca się w nowych technologiach sobie z tym poradzi.

Jaki VPN do TVP i TVP Sport za granicą wybrać?

Aby bezproblemowo oglądać transmisje wideo dostępne na platformach TVP i TVP Sport powinniśmy wybrać VPN, który będzie charakteryzować bardzo dobra prędkość połączenia. W przeciwnym razie obraz może się zacinać lub możemy być zmuszeni do oglądania transmisji w najniższej jakości.

Poniżej przedstawiamy ofertę firm oferujących VPN, które posiadają szybkie serwery w Polsce. Przy pomocy ich usługi bez problemu uzyskamy polski adres IP i odblokujemy dostęp do TVP za granicą. Wszystkie firmy oferują minimum 30-dniową gwarancję zwrotu pieniędzy, co oznacza że możemy testować usługę i jeżeli będziemy niezadowoleni, to pieniądze zostaną nam zwrócone – nie ma w tym żadnych kruczków.

1 ExpressVPN

ExpressVPN

ExpressVPN to w naszej ocenie najlepszy VPN, jaki obecnie można kupić. Szybkie serwery, ogromne możliwości i banalnie ...

9.1
2 NordVPN

NordVPN

NordVPN to świetny VPN w bardzo niskiej cenie, już od 2,99$ miesięcznie. Z ponad 5000 serwerami na całym świecie czyni ...

9
3 CyberGhost

CyberGhost

CyberGhost to dość popularny VPN z racji dobrej ceny i ciekawej oferty. Oferuje kilka funkcji i możliwości, którymi ...

8.9

ExpressVPN charakteryzuje sieć wyjątkowo szybkich serwerów VPN. Jest to obecnie jeden z najszybszych dostawców usług VPN, jednak nieco drogi, bo cena zaczyna się od 6,67$ za miesiąc (99$ za 12 miesięcy + 3 gratis w ofercie specjalnej. ExpressVPN możemy kupić tutaj.

NordVPN ma w swojej ofercie ponad 40 szybkich serwerów VPN zlokalizowanych w Warszawie. Oprócz tego posiada ponad 5000 serwerów w innych krajach. W ofercie specjalnej cena zaczyna się od 2,99$ za miesiąc. Usługę można wykupić na tej stronie.

Dostęp do TVP za granicą krok po kroku

Wszystko można opisać w następujących krokach:

 1. Założenie konta i wykupienie usługi u wybranego przez nas dostawcy VPN.
 2. Pobranie i zainstalowania aplikacji umożliwiającej łączenie się za pomocą serwera VPN z Internetem.
 3. Uruchomienia aplikacji i zalogowanie się do niej.
 4. Na liście serwerów należy wybrać polski serwer VPN, a następnie się z nim połączyć.
 5. Od tej pory mamy polski adres IP i możemy oglądać TVP i TVP Sport bez przeszkód.

Czy dzięki temu obejrzę mecze, filmy i seriale w TVP za granicą?

Tak, przy pomocy VPN możesz oglądać dostępne w TVP filmy i seriale takie jak Na dobre i na złe, M jak Miłość, Ojciec Mateusz, rodzinka.pl, Barwy szczęścia. Jeśli śledzisz je na bieżąco, to nie stracisz dostępu w czasie wakacji. Również programy takie jak The Voice of Poland, Familiada czy Rolnik szuka żony można odblokować przy pomocy polskiego VPN.

Jednak tym co przyciąga zawsze najwięcej widzów przed telewizory i ekrany monitorów są mecze Polskiej Reprezentacji w piłkę nożną. Transmituje je online TVP Sport za darmo – jest to w końcu telewizja publiczna utrzymywana z abonamentu obywateli. Za granicą jak można się domyślić są zablokowane i bez VPN i zmiany IP się nie obejdzie.

Mecze w sport.tvp.pl za granicą z VPN

W serwisie sport.tvp.pl regularnie dostępne są na żywo wszystkie najważniejsze mecze Polskiej Reprezentacji w piłkę nożną. To w końcu sport narodowy Polaków, podobnie jak skoki narciarskie zimą. Jednak mecze naszych piłkarzy są również blokowane poza krajem i bez korzystania ze sprawdzonego i szybkiego VPN z polskimi serwerami się nie obejdzie. Niestety raczej szybko się to nie zmieni i jeżeli chcemy oglądać mecze z polskim komentarzem, tak jak w domu w Polsce, to bez VPN się nie obejdzie. Można mieć tylko nadzieję, że może za kilka lat zmieni się podejście do tego.

Jak oglądać TVP i TVP Sport za granicą krok po kroku

 1. Wybierz dostawcę VPN, którego oferta najbardziej Ci odpowiada
 2. Załóż u niego konto i wykup usługę
 3. Ze strony dostawcy VPN pobierz odpowiednią aplikację na swój system operacyjny i urządzenie, na którym chcesz oglądać TVP – komputer, tablet lub telefon
 4. Zainstaluj pobrany program, dzięki któremu połączysz się z serwerem VPN
 5. Uruchom aplikację i zaloguj się przy pomocy danych utworzonych przy rejestracji
 6. Na liście dostępnych serwerów, wybierz polski serwer VPN i połącz się z nim. Po kilku sekundach połączenie zostanie nawiązane
 7. Masz teraz polskie IP i możesz oglądać za granicą wszystkie treści i programy, które wymagają takiego adresu

Korzystanie z VPN jest proste i nie nastręcza trudności. Poradzi sobie z tym każdy, nie trzeba być informatykiem czy „hakerem”!

Podsumowanie

VPN to obecnie jedno z najlepszych rozwiązań, umożliwiających szybki i wygodny dostęp do TVP i TVP Sport podczas dłuższego lub krótszego pobytu w innym kraju. Łącząc się z Internetem za pomocą polskiego serwera VPN ominiemy blokady regionalne nakładane przez serwisy VOD.

Jestem pasjonatem nowych technologii i gadżetów. Na co dzień pracuję jako programista, w wolnych chwilach śledzę nowinki technologiczne i związane z bezpieczeństwem w sieci.